Fox Electronics FXO-HC735-28.6363
FXO-HC735-28.6363 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-28.6363
Brief Description
OSC XO 28.6363MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-28.6363.pdf
Availability of FXO-HC735-28.6363
QUANTITY
FXO-HC735-28.6363 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-28.6363
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-28.6363
TypeXO (Standard)
Frequency28.6363MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-28.6363
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735-28.6363 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-28.6363 Details Description
Related parts for FXO-HC735-28.6363
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CHARGER PHOTOFLASH 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 28 AWG 1000 FT BK datasheet.pdf