Fox Electronics FXO-HC735-28
FXO-HC735-28 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-28
Brief Description
OSC XO 28.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-28.pdf
Availability of FXO-HC735-28
QUANTITY
FXO-HC735-28 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-28
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-28
TypeXO (Standard)
Frequency28MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-28
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735-28 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-28 Details Description
Related parts for FXO-HC735-28
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 182POS .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT223-5 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 24POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf