Fox Electronics FXO-HC735-37.5
FXO-HC735-37.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-37.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 37.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-37.5.pdf
Availability of FXO-HC735-37.5
QUANTITY
FXO-HC735-37.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-37.5
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-37.5
TypeXO (Standard)
Frequency37.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-37.5
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC735-37.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-37.5 Details Description
Related parts for FXO-HC735-37.5
CONN HEADER 24POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLUE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
IGBT 1200V 64A 480W TO247 datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 10.6V 0.08A 16DIP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf