Fox Electronics FXO-HC735-38.912
FXO-HC735-38.912 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-38.912
Brief Description
OSC XO 38.912MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-38.912.pdf
Availability of FXO-HC735-38.912
QUANTITY
FXO-HC735-38.912 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-38.912
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-38.912
TypeXO (Standard)
Frequency38.912MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-38.912
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735-38.912 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-38.912 Details Description
Related parts for FXO-HC735-38.912
THERMISTOR NTC EC95 TYPE 10K OHM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
MEMORY CARD SD PRO DUO 256MB datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS SMD VERT 10AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf