Fox Electronics FXO-HC735-42.3724
FXO-HC735-42.3724 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-42.3724
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 42.3724MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-42.3724.pdf
Availability of FXO-HC735-42.3724
QUANTITY
FXO-HC735-42.3724 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-42.3724
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-42.3724
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency42.3724MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-42.3724
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735-42.3724 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-42.3724 Details Description
Related parts for FXO-HC735-42.3724
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS VERT SMD .050 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8QXFN datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .005 OHM 3W 1% datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP MOD PLUG RATCHET datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE PIN datasheet.pdf