Fox Electronics FXO-HC735-60
FXO-HC735-60 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-60
Brief Description
OSC XO 60.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-60.pdf
Availability of FXO-HC735-60
QUANTITY
FXO-HC735-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-60
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-60
TypeXO (Standard)
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-60
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735-60 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-60 Details Description
Related parts for FXO-HC735-60
IC FIBER OPTIC RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
FUSE 20A 240V BS 88 BRITISH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
5000 W/50' 14-2 5 SCKTS GUARDS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 70MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1A 48V datasheet.pdf