Fox Electronics FXO-HC735-66.6667
FXO-HC735-66.6667 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-66.6667
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.6667MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-66.6667.pdf
Availability of FXO-HC735-66.6667
QUANTITY
FXO-HC735-66.6667 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-66.6667
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-66.6667
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency66.6667MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-66.6667
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735-66.6667 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-66.6667 Details Description
Related parts for FXO-HC735-66.6667
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE PTC 1.85A 60V RESET RADIAL datasheet.pdf
IC OCT TRANSPARENT D 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 16A 25 MOHM CHAS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 43PF U2J datasheet.pdf