Fox Electronics FXO-HC735-66.6667
FXO-HC735-66.6667 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-66.6667
Brief Description
OSC XO 66.6667MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-66.6667.pdf
Availability of FXO-HC735-66.6667
QUANTITY
FXO-HC735-66.6667 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-66.6667
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-66.6667
TypeXO (Standard)
Frequency66.6667MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-66.6667
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735-66.6667 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-66.6667 Details Description
Related parts for FXO-HC735-66.6667
FIXED IND 39UH 690MA 370 MOHM datasheet.pdf
MULTIPLEXER 8-CH 3-STATE 16-SOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN datasheet.pdf