Fox Electronics FXO-HC735-98.304
FXO-HC735-98.304 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735-98.304
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 98.304MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735-98.304.pdf
Availability of FXO-HC735-98.304
QUANTITY
FXO-HC735-98.304 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735-98.304
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735-98.304
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency98.304MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735-98.304
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735-98.304 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735-98.304 Details Description
Related parts for FXO-HC735-98.304
CONN HEADER 20POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 18AWG #1/4 datasheet.pdf
IC AUDIO SUBSYSTEM 1.3W D 24WQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORROSION PROTECTION KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 605NM 25MCD AMBR datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR datasheet.pdf
47UF 63V 8X11.5 85C RAD datasheet.pdf