Fox Electronics FXO-HC735R-21
FXO-HC735R-21 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-21
Brief Description
OSC XO 21.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-21.pdf
Availability of FXO-HC735R-21
QUANTITY
FXO-HC735R-21 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-21
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-21
TypeXO (Standard)
Frequency21MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-21
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-21 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-21 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-21
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST 3.3V 3.5A 14VSON datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf