Fox Electronics FXO-HC735R-24
FXO-HC735R-24 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-24
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-24.pdf
Availability of FXO-HC735R-24
QUANTITY
FXO-HC735R-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-24
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency24MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-24
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-24 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-24 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-24
IC PFC CTRLR TRANSITION 8SOIC datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR/MUX 1-8 16SOIC datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf