Fox Electronics FXO-HC735R-27
FXO-HC735R-27 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-27
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-27.pdf
Availability of FXO-HC735R-27
QUANTITY
FXO-HC735R-27 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-27
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-27
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-27
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-27 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-27 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-27
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 32V 500MA 7SIP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
REFLECTOR RND 119.5MM 80.2MM HT datasheet.pdf