Fox Electronics FXO-HC735R-27
FXO-HC735R-27 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-27
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-27.pdf
Availability of FXO-HC735R-27
QUANTITY
FXO-HC735R-27 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-27
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-27
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-27 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-27 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-27
IC DGTL POT DUAL 256POS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN JUNCTION SHELL 14POS 60DEG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
2MM HDM BP O PF 30AU GF 72CKT datasheet.pdf
RES SMD 167K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 48.8K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf