Fox Electronics FXO-HC735R-3.072
FXO-HC735R-3.072 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-3.072
Brief Description
OSCILLATOR XO 3.072MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-3.072.pdf
Availability of FXO-HC735R-3.072
QUANTITY
FXO-HC735R-3.072 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-3.072
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-3.072
TypeXO (Standard)
Frequency3.072MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-3.072
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735R-3.072 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-3.072 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-3.072
IDC CABLE - MSR40K/MC40G/MPR40K datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2X2 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26POS TIN WW R/A datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CMC FEMALE MODUL 32 WAY BLACK datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 1.5X4 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf