Fox Electronics FXO-HC735R-41.66
FXO-HC735R-41.66 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-41.66
Brief Description
OSCILLATOR XO 41.66MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-41.66.pdf
Availability of FXO-HC735R-41.66
QUANTITY
FXO-HC735R-41.66 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-41.66
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-41.66
TypeXO (Standard)
Frequency41.66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-41.66
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC735R-41.66 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-41.66 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-41.66
CAP ALUM 4700UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOD CORD SGL-ENDED 6-6 WHITE 25' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 13A TO220-3 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
CENTERING TOOL HEDX-65XX 8MM datasheet.pdf
LAMP INCAND S-6 CANDELABRA SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10VSON datasheet.pdf