Fox Electronics FXO-HC735R-44
FXO-HC735R-44 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-44
Brief Description
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-44.pdf
Availability of FXO-HC735R-44
QUANTITY
FXO-HC735R-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-44
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-44
TypeXO (Standard)
Frequency44MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-44
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-44 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-44 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-44
LED 3MM HI-I RED DIFF6"LDS PNLMT datasheet.pdf
BATTERY ALKALINE 1.5V C datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 370 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A PCB datasheet.pdf
RES 184 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5U datasheet.pdf