Fox Electronics FXO-HC735R-45
FXO-HC735R-45 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-45
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 45.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-45.pdf
Availability of FXO-HC735R-45
QUANTITY
FXO-HC735R-45 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-45
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency45MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-45
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-45 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-45 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-45
Connector Header 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 7A HOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X6S 0805 datasheet.pdf