Fox Electronics FXO-HC735R-66.6666
FXO-HC735R-66.6666 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-66.6666
Brief Description
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-66.6666.pdf
Availability of FXO-HC735R-66.6666
QUANTITY
FXO-HC735R-66.6666 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-66.6666
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-66.6666
TypeXO (Standard)
Frequency66.6666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-66.6666
Related LinksFXO-HC735, FXO-HC735R-66.6666 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-66.6666 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-66.6666
CONN HEADER STKD 50POS R/A GO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
SENS PROX 1.6MM NPN DC3W-NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
POT 10K OHM LINEAR datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.23A SOT363 datasheet.pdf