Fox Electronics FXO-HC735R-75.6
FXO-HC735R-75.6 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-75.6
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 75.6MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-75.6.pdf
Availability of FXO-HC735R-75.6
QUANTITY
FXO-HC735R-75.6 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-75.6
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-75.6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency75.6MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-75.6
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC735R-75.6 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-75.6 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-75.6
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 152.145MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CUL, T-B, L-ON, AC/DC VOLTS datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf