Fox Electronics FXO-HC735R-75
FXO-HC735R-75 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC735R-75
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 75.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC735R-75.pdf
Availability of FXO-HC735R-75
QUANTITY
FXO-HC735R-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC735R-75
Internal Part NumberEIS-FXO-HC735R-75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC735R-75
Related LinksFXO-HC, FXO-HC735R-75 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC735R-75 Details Description
Related parts for FXO-HC735R-75
IC ADC 12BIT SRL LP 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B M40 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 0.2A ESV datasheet.pdf