Fox Electronics FXO-HC736-182
FXO-HC736-182 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-182
Brief Description
OSC XO 182.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-182.pdf
Availability of FXO-HC736-182
QUANTITY
FXO-HC736-182 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-182
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-182
TypeXO (Standard)
Frequency182MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)55mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-182
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736-182 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-182 Details Description
Related parts for FXO-HC736-182
CAP FILM 0.43UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IC PECL CLOCK SYNTHESIZER 32LQFP datasheet.pdf
JUMPER CROSS FOR TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 6.8 OHM 0606 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 460MA 1.75 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A DDPAK-7 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf