Fox Electronics FXO-HC736-66
FXO-HC736-66 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736-66
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736-66.pdf
Availability of FXO-HC736-66
QUANTITY
FXO-HC736-66 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736-66
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736-66
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736-66
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736-66 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736-66 Details Description
Related parts for FXO-HC736-66
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU SOT143-4 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 950NM 1.9MM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 22 OHM 300MA 0402 datasheet.pdf