Fox Electronics FXO-HC736R-12
FXO-HC736R-12 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-12
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-12.pdf
Availability of FXO-HC736R-12
QUANTITY
FXO-HC736R-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-12
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency12MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-12
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736R-12 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-12 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-12
MOSFET N-CH 60V 14A DPAK datasheet.pdf
CONN FMALE M12 4PS STR 10M CABLE datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
TAPE ADHSIVE TRANSFER 3/4" X 5YD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 7K OHM 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
6800UF 16V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf