Fox Electronics FXO-HC736R-18
FXO-HC736R-18 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-18
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-18.pdf
Availability of FXO-HC736R-18
QUANTITY
FXO-HC736R-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-18
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency18MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-18
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736R-18 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-18 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-18
IGBT 1200V 11A 60W TO247AC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 6DFN datasheet.pdf
OSC XO 28.6363MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Fully Accurate, 12-/14-/16-Bit VOUT nanoDAC, Quad, SPI Interface, 4.5 V to 5.5 V in TSSOP IC datasheet.pdf