Fox Electronics FXO-HC736R-18
FXO-HC736R-18 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-18
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 18.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-18.pdf
Availability of FXO-HC736R-18
QUANTITY
FXO-HC736R-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-18
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency18MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-18
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736R-18 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-18 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-18
RES SMD 84.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.25A datasheet.pdf
DRAM 1 GB PC3-10600 SODIMM DDR3 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
ASSY RECT 400MA 15KV STD REC datasheet.pdf