Fox Electronics FXO-HC736R-37.126
FXO-HC736R-37.126 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-37.126
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 37.126MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-37.126.pdf
Availability of FXO-HC736R-37.126
QUANTITY
FXO-HC736R-37.126 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-37.126
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-37.126
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency37.126MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-37.126
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC736R-37.126 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-37.126 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-37.126
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 4PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
IC AUDIO AMP BTL 41W 4CH HZIP25 datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf