Fox Electronics FXO-HC736R-65
FXO-HC736R-65 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-65
Brief Description
OSC XO 65.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-65.pdf
Availability of FXO-HC736R-65
QUANTITY
FXO-HC736R-65 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-65
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-65
TypeXO (Standard)
Frequency65MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-65
Related LinksFXO-HC, FXO-HC736R-65 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-65 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-65
CONN EDGECARD EXTEND 72POS 0.156 datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 48-QFN datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 75CRI 2SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 11.5A/17A 8DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OPTICAL TOUCH SW W/SAFETY GUARD datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
YELLOW SHRINK TRAK .375" 500/BX datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 253VAC AXIAL datasheet.pdf