Fox Electronics FXO-HC736R-74.1758
FXO-HC736R-74.1758 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-74.1758
Brief Description
OSC XO 74.1758MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-74.1758.pdf
Availability of FXO-HC736R-74.1758
QUANTITY
FXO-HC736R-74.1758 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-74.1758
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-74.1758
TypeXO (Standard)
Frequency74.1758MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-74.1758
Related LinksFXO-HC736, FXO-HC736R-74.1758 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-74.1758 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-74.1758
FIXED IND 220UH 500MA 760 MOHM datasheet.pdf
LED SIGNED OVERFLOW DISP .6" RED datasheet.pdf
IC TXRX SOFTWARE SELECT 36-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC26S/AE26G/X datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 5VOUT SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf