Fox Electronics FXO-HC736R-91.4
FXO-HC736R-91.4 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-91.4
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 91.4MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-91.4.pdf
Availability of FXO-HC736R-91.4
QUANTITY
FXO-HC736R-91.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-91.4
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-91.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency91.4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-91.4
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC736R-91.4 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-91.4 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-91.4
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE FERR 330UH SMD datasheet.pdf
IC OPAMP VF R-R 118MA 8LFCSP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP ON/OFF datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
2000 TB SPR CLA WF 45D datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
FUSE 12KV 6.3AMP 2.5" OIL datasheet.pdf