Fox Electronics FXO-HC736R-91.4
FXO-HC736R-91.4 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC736R-91.4
Brief Description
OSCILLATOR XO 91.4MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC736R-91.4.pdf
Availability of FXO-HC736R-91.4
QUANTITY
FXO-HC736R-91.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC736R-91.4
Internal Part NumberEIS-FXO-HC736R-91.4
TypeXO (Standard)
Frequency91.4MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC736R-91.4
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC736R-91.4 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC736R-91.4 Details Description
Related parts for FXO-HC736R-91.4
IC DRIVER/REC EIA/TIA232 20-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 7.15909MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf