Fox Electronics FXO-HC738-19.228
FXO-HC738-19.228 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-19.228
Brief Description
OSC XO 19.228MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-19.228.pdf
Availability of FXO-HC738-19.228
QUANTITY
FXO-HC738-19.228 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-19.228
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-19.228
TypeXO (Standard)
Frequency19.228MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-19.228
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-19.228 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-19.228 Details Description
Related parts for FXO-HC738-19.228
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG datasheet.pdf
COVER FLANGE MOUNT FOR "B" BOX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf