Fox Electronics FXO-HC738-2.6248
FXO-HC738-2.6248 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-2.6248
Brief Description
OSC XO 2.6248MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-2.6248.pdf
Availability of FXO-HC738-2.6248
QUANTITY
FXO-HC738-2.6248 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-2.6248
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-2.6248
TypeXO (Standard)
Frequency2.6248MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-2.6248
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-2.6248 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-2.6248 Details Description
Related parts for FXO-HC738-2.6248
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 6A DIN RAIL datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR LAN/POE 7.5/70V datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 16POS datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO220AA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
SIZE 20, SOCKET JUNCTION MODULE, datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf