Fox Electronics FXO-HC738-20
FXO-HC738-20 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-20
Brief Description
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-20.pdf
Availability of FXO-HC738-20
QUANTITY
FXO-HC738-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-20
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-20
TypeXO (Standard)
Frequency20MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-20
Related LinksFXO-HC, FXO-HC738-20 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-20 Details Description
Related parts for FXO-HC738-20
MODULE SCR/DIODE 55A 600VAC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 32A T-MAX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 215 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf