Fox Electronics FXO-HC738-32.768
FXO-HC738-32.768 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-32.768
Brief Description
OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-32.768.pdf
Availability of FXO-HC738-32.768
QUANTITY
FXO-HC738-32.768 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-32.768
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-32.768
TypeXO (Standard)
Frequency32.768MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-32.768
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-32.768 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-32.768 Details Description
Related parts for FXO-HC738-32.768
IC OPAMP GP 60MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
FUSE 100A 690V 1/110 AR UC datasheet.pdf
IC SUPERVISR CPU 2K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 10WSON datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN FPC VERT 18POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 45D SQU datasheet.pdf
28S-12P HPC POWER BLADE-INS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf