Fox Electronics FXO-HC738-33.33
FXO-HC738-33.33 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-33.33
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 33.33MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-33.33.pdf
Availability of FXO-HC738-33.33
QUANTITY
FXO-HC738-33.33 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-33.33
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-33.33
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency33.33MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-33.33
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC738-33.33 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-33.33 Details Description
Related parts for FXO-HC738-33.33
RES SMD 22.1OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TWIST LOCK SPCR NAT .40"-.50" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf