Fox Electronics FXO-HC738-40.0075
FXO-HC738-40.0075 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-40.0075
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.0075MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-40.0075.pdf
Availability of FXO-HC738-40.0075
QUANTITY
FXO-HC738-40.0075 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-40.0075
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-40.0075
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency40.0075MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-40.0075
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-40.0075 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-40.0075 Details Description
Related parts for FXO-HC738-40.0075
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
BGTIK HDR STR SR 2P3S SA-FT datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 100K OHM 20SSOP datasheet.pdf