Fox Electronics FXO-HC738-40.0075
FXO-HC738-40.0075 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-40.0075
Brief Description
OSC XO 40.0075MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-40.0075.pdf
Availability of FXO-HC738-40.0075
QUANTITY
FXO-HC738-40.0075 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-40.0075
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-40.0075
TypeXO (Standard)
Frequency40.0075MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-40.0075
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-40.0075 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-40.0075 Details Description
Related parts for FXO-HC738-40.0075
FIXED IND 1MH 380MA 2.657 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THUMBWHEEL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TERM COMPARTMENT LID 72X311X20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL 3SOT23 datasheet.pdf
XG4 20AWG 7/28 2C FOILBRAID 300V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 48V 185W datasheet.pdf