Fox Electronics FXO-HC738-62.208
FXO-HC738-62.208 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-62.208
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 62.208MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-62.208.pdf
Availability of FXO-HC738-62.208
QUANTITY
FXO-HC738-62.208 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-62.208
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-62.208
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency62.208MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-62.208
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-62.208 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-62.208 Details Description
Related parts for FXO-HC738-62.208
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 7W datasheet.pdf
RES SMD 7.32M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT 20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN FPC 61POS 0.20MM R/A datasheet.pdf