Fox Electronics FXO-HC738-66.6
FXO-HC738-66.6 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-66.6
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 66.6MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-66.6.pdf
Availability of FXO-HC738-66.6
QUANTITY
FXO-HC738-66.6 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-66.6
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-66.6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-HC73
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency66.6MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-66.6
Related LinksFXO-HC7, FXO-HC738-66.6 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-66.6 Details Description
Related parts for FXO-HC738-66.6
IDC CABLE - MPL40K/MC40F/MPL40K datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CC2511F32RSPG3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 2000W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
KIT REPAIR 6966C datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
IC LED DRIVER 32V 1.8A 8TDFN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf