Fox Electronics FXO-HC738-7.9954
FXO-HC738-7.9954 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-7.9954
Brief Description
OSC XO 7.9954MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-7.9954.pdf
Availability of FXO-HC738-7.9954
QUANTITY
FXO-HC738-7.9954 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-7.9954
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-7.9954
TypeXO (Standard)
Frequency7.9954MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)32mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-7.9954
Related LinksFXO-HC73, FXO-HC738-7.9954 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-7.9954 Details Description
Related parts for FXO-HC738-7.9954
XFRMR TOROIDAL 300VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 91 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
EMI SHIELD FINGER T&R(2000/R) datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 2M 12-24V datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 10 NF 10% 250VAC AXIAL datasheet.pdf