Fox Electronics FXO-HC738-80
FXO-HC738-80 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-HC738-80
Brief Description
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FXO-HC738-80.pdf
Availability of FXO-HC738-80
QUANTITY
FXO-HC738-80 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-HC738-80
Internal Part NumberEIS-FXO-HC738-80
TypeXO (Standard)
Frequency80MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-HC738-80
Related LinksFXO-HC, FXO-HC738-80 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-HC738-80 Details Description
Related parts for FXO-HC738-80
RES 11K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 5.08MM datasheet.pdf
TAPE PTFE EXTRD FILM 3/4" X 5YD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 RED 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 4 POLE WC datasheet.pdf
BRIDGE RECT 25A 800V GSIB-5S datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8-LFCSP datasheet.pdf