Fox Electronics FXO-LC520-100
FXO-LC520-100 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC520-100
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC520-100.pdf
Availability of FXO-LC520-100
QUANTITY
FXO-LC520-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC520-100
Internal Part NumberEIS-FXO-LC520-100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC52
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency100MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC520-100
Related LinksFXO-LC, FXO-LC520-100 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC520-100 Details Description
Related parts for FXO-LC520-100
CONN HEADER 11POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7265 A/D CONV datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 16-WLCSP datasheet.pdf
ANTENNA PENTA RIGHT ANGLE SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
12POS,AMP MCP1.5K,REC HSG,ASSY datasheet.pdf