Fox Electronics FXO-LC525-62.5
FXO-LC525-62.5 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC525-62.5
Brief Description
OSCILLATOR XO 62.5MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC525-62.5.pdf
Availability of FXO-LC525-62.5
QUANTITY
FXO-LC525-62.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC525-62.5
Internal Part NumberEIS-FXO-LC525-62.5
TypeXO (Standard)
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)34mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC525-62.5
Related LinksFXO-LC5, FXO-LC525-62.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC525-62.5 Details Description
Related parts for FXO-LC525-62.5
RES SMD 17.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC DGTL AUD PWM PROC 4CH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 9POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
FRNT PNL 3U 4HP VME STATIC HANDL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 1X5.5MM 8.78" datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf