Fox Electronics FXO-LC530-1100
FXO-LC530-1100 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC530-1100
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.1GHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC530-1100.pdf
Availability of FXO-LC530-1100
QUANTITY
FXO-LC530-1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC530-1100
Internal Part NumberEIS-FXO-LC530-1100
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.1GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC530-1100
Related LinksFXO-LC5, FXO-LC530-1100 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC530-1100 Details Description
Related parts for FXO-LC530-1100
HEATSINK HORZ .375"H BLK TO-220 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 240VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMF datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf