Fox Electronics FXO-LC530-291.625
FXO-LC530-291.625 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC530-291.625
Brief Description
OSC XO 291.625MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC530-291.625.pdf
Availability of FXO-LC530-291.625
QUANTITY
FXO-LC530-291.625 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC530-291.625
Internal Part NumberEIS-FXO-LC530-291.625
TypeXO (Standard)
Frequency291.625MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC530-291.625
Related LinksFXO-LC53, FXO-LC530-291.625 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC530-291.625 Details Description
Related parts for FXO-LC530-291.625
CONN HOUSING 16POS .100 SINGLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
BOA 15DB DW D4/PC datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
DSUB LOCKING-BOLT UNC TIN datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 600V KBU datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.21K OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
RES SMD 505K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf