Fox Electronics FXO-LC530-575.25
FXO-LC530-575.25 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC530-575.25
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 575.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC530-575.25.pdf
Availability of FXO-LC530-575.25
QUANTITY
FXO-LC530-575.25 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC530-575.25
Internal Part NumberEIS-FXO-LC530-575.25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency575.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC530-575.25
Related LinksFXO-LC53, FXO-LC530-575.25 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC530-575.25 Details Description
Related parts for FXO-LC530-575.25
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CONN HOUSING PAL 5POS 2MM WHITE datasheet.pdf