Fox Electronics FXO-LC535-1000
FXO-LC535-1000 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC535-1000
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.000GHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC535-1000.pdf
Availability of FXO-LC535-1000
QUANTITY
FXO-LC535-1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC535-1000
Internal Part NumberEIS-FXO-LC535-1000
TypeXO (Standard)
Frequency1GHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC535-1000
Related LinksFXO-LC5, FXO-LC535-1000 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC535-1000 Details Description
Related parts for FXO-LC535-1000
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 23-29 AWG Crimp, Reversed datasheet.pdf
SCZ 3.81/06/180G SN GN BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.7A 75V DO35 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 270 OHM 16SOIC datasheet.pdf