Fox Electronics FXO-LC536R-49.152
FXO-LC536R-49.152 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC536R-49.152
Brief Description
OSCILLATOR XO 49.152MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC536R-49.152.pdf
Availability of FXO-LC536R-49.152
QUANTITY
FXO-LC536R-49.152 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC536R-49.152
Internal Part NumberEIS-FXO-LC536R-49.152
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency49.152MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC536R-49.152
Related LinksFXO-LC53, FXO-LC536R-49.152 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC536R-49.152 Details Description
Related parts for FXO-LC536R-49.152
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL TIN datasheet.pdf
RF TRANSISTOR NPN SOT-343 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64HWQFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 9 F 3" YEL JACKP datasheet.pdf