Fox Electronics FXO-LC538-1.163
FXO-LC538-1.163 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC538-1.163
Brief Description
OSCILLATOR XO 1.163MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC538-1.163.pdf
Availability of FXO-LC538-1.163
QUANTITY
FXO-LC538-1.163 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC538-1.163
Internal Part NumberEIS-FXO-LC538-1.163
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency1.163MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC538-1.163
Related LinksFXO-LC5, FXO-LC538-1.163 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC538-1.163 Details Description
Related parts for FXO-LC538-1.163
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 40KHZ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 350MA 450 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMC datasheet.pdf
CONN FFC TOP 13POS 2.54MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY FLEX datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBG datasheet.pdf