Fox Electronics FXO-LC538-275
FXO-LC538-275 picture photo
Mfg. Part Number
FXO-LC538-275
Brief Description
OSC XO 275.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FXO-LC538-275.pdf
Availability of FXO-LC538-275
QUANTITY
FXO-LC538-275 Order Process
Ship out your order
Specifications of FXO-LC538-275
Internal Part NumberEIS-FXO-LC538-275
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FXO-LC53
PackagingCut Strip
TypeXO (Standard)
Frequency275MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FXO-LC538-275
Related LinksFXO-LC, FXO-LC538-275 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FXO-LC538-275 Details Description
Related parts for FXO-LC538-275
RES ARRAY 3 RES 8.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS 3.5MM STACK HGHT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT PCB datasheet.pdf
ACRYLIC FOAM 1/2" X 36 YD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 11POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.686K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf